Çocuk Ortodontisi

Çocuklar İçin Telsiz Ortodonti Tedavisi (Invisalign First)

Günümüzde dişlerin diziliminin düzeltilmesi estetik görünmesi ile çarpık dişlerin düzeltilmesi için birçok yöntem vardır. ”İnvisalign first” tedavisi, karışık dişlenme dönemindeki çocuk hastalara yöneliktir. Klasik müteharrik apareylerin yerine geçmiştir.Tel tedavisinin yanı sıra kullanımı daha basit ve pratik olan çocuklar için telsiz ortodonti yöntemi daha çok tercih edilmektedir.

Takıp çıkarılan yapısının olması,üzerinde tel ve metal bir ürün olmaması ile şeffaf plaklar ile çocuklarda sağlıklı dişlerin oluşumu ile tedavisi sağlanmaktadır. Hiç gözükmeyen şeffaf yapısıyla çocukları hiçbir şekilde rahatsız etmiyor.

• Takıp çıkarılan yapısının olması ve istenildiğinde tekrar takılması gibi bir yapısının olması oldukça kolay.
• Temizliği ve bakımının kolay oluşu,
• Diş çarpıklığı giderilmekte hem de telin ağızda oluşturabileceği kesik ve yaraların önüne geçilmektedir.
• Çıkarılacağı zaman butonları var ve iki taraftan tutulup kolayca çıkarılması sağlanmaktadır
• Ayrıca ağızda belli olmayışı ve diğer dişlerle aynı görünümde olması ile dikkat çekmiyor; kullanımı çocukları rahatsız etmiyor.

TAKIP ÇIKARILABİLEN APAREYLER (DAMAKLIK)

Hastanın takıp çıkarabildiği “aparey” adı verilen damaklıklar, çene darlıklarını ve diş yamukluklarını gidermek için kullanılır. Uyurken ve günün belli saatlerinde kullanılan, hastanın gereksinimine göre yapılmış değişik tipteki damaklıklar alışma sürecinden sonra rahatlıkla takılıp çıkarılabilir. Takılıp çıkarılabilen damaklık kullanılırken her yemekten sonra dişler ve apareyler fırçalanmalıdır.Hekiminiz tarafından verilen damaklıklarınızı hijyenik kaba koyduktan sonra yemek yiyebilir, ardından tekrar takabilirsiniz.

Damaklık Hangi Durumlarda Kullanılır?

Sabit ve takılıp çıkarılabilen damaklık, ortodonti tedavisi başlamadan veya tedavi sürerken kullanılabilir. Damak darlığı olan hastalarda dişlere yer açmak ve damağı genişletmek amacıyla kullanılan damaklıklar:

• İleri ve geri çene konumlanması yaşayan kişilerde,
• Dengesiz yüz yapısına sahip olanlarda,
• Alt ve üst diş kavislerinde anormallik görünen kişilerde,
• Dişleri üst üste binmiş olan hastalarda,
• Çapraşık ve yanlış yerde konumlanmış dişlere sahip olan kişilerde,
• Takıp çıkarmalı damaklık düzenli kullanımıyla 6 veya 8 ayda diş ve çene yapısında düzelme görülebilir. Bu süreler ve düzelme gidişatı, hekim tarafından takip edilmeli ve kullanım süresi belirlenmelidir.


Ortodontik Tedaviye Başlama Yaşı Nedir?

Ortodontik tedaviler yaklaşık 9-12 yaş aralığında yani süt dişlerin düşerek yerlerine kalıcı dişlerin yerleştiği dönemde başlar. Erken yaşlardaki ortodontik uygulamalar gelecekte gerçekleştirilecek tedavileri kolaylaştırır, belki de tedavi ihtiyacını bile ortadan kaldırabilir.

Bu durumlar:

Şiddetli ön çapraz kapanış: Önlerdeki alt dişlerin üsttekilerin önünde yer alması yüzünden oluşan problemdir; düzeltilmesi işlemleri sebebine bağlı olarak damaklık veya ağız dışı dediğimiz apareylerledir.

Şiddetli çapraşıklıklar: Normalden küçük yapıya sahip kişilerde; tüm dişlerin sığamaması yüzünden apareyler (damaklık) kullanarak genişletilmelidir, diş çekimi yapılabilir; ileride diş telleriyle yapılacak tedavinin süresini de kısaltır.

Aşırı önde olan üst dişler: Bu tür sorunlarda üst dişler de kırılabilir. Bu durum damaklıkla tedavi edilerek düzeltilir.

Zararlı alışkanlıkların tedavisi: Parmak emme alışkanlığı 2 ve 4 yaş arasında bırakılması beklenirken, bu alışkanlıktan vazgeçilmezse, parmak emerek oluşan basınç nedeniyle üstteki ön dişlerde ileriye doğru fırlama olur ve damak kısmında şekil bozuklukları meydana gelir.

Ağız solunumu: Alt ve üst çenelerin normalin dışında bir büyümeye yol açabilir.

Randevu Alın...

Ağız ve diş sağlığı sorunlarınız için aşağıdaki iletişim bilgilerimizden bize ulaşarak uzman hekimlerimizden randevu alabilirsiniz.

0212 669 96 07
0538 811 80 91

Diş Filminiz veya Fotoğrafınız Bize Yeter!

Diş filminizi veya fotoğrafınızı info@dentbahcesehir.com üzerinden bize gönderin, hekimlerimiz inceleyip size dönsün!

1. Gönderin

Diş filminizi veya fotoğrafınızı info@dentbahcesehir.com üzerinden bize gönderin.

2. Kontrol Edelim

Uzman hekimleriniz gönderdiğiniz fotoğrafın veya filmin durumunu inceler, analiz eder.

3. Sizi Arayalım

Uzman hekimlerimizin inceleme ve değerlendirmelerini sizinle paylaşalım.

4. Tedavi Edelim

Yeni nesil teknolojilerle donatılmış polikliniğimizde tedavi sürecini başlatalım.

Sadece 1 Saat!

Yalnızca 1 Saatte lazerli Beyazlatma Tedavisi ile Bembeyaz Dişler

Tatmin edici bir beyazlatma elde etmek için bize ulaşın, yeni nesil teknolojilerle donattığımız polikliniğimizde size benzersiz hizmetler sunalım.
DENT BAHÇEŞEHİR

Gülüşünüzü Yeniden Tasarlıyoruz!