Şeffaf Plak (Invisalign)


Invisalign, ortodontik tedavilerdeki en son teknolojilerden biridir . Kişiye özel şeffaf plaklar (aligner) kullanılarak, dişlerinizi düzgün bir hale getirmek için uygulanan telsiz ortodontik tedavi yöntemidir. Invisalign’ın en belirgin özelliği dişlerin çapraşıklığı düzeltilirken tedavi olduğunuzun belli olmamasıdır.

Dişlerin hareket düzenine bağlı invisalign plakları üretilir; her plak 0.05 mm’lik veya 1 mm’lik hareket alanı oluşturur. Plaklar 15 gün sürekli takılıp daha sonra diğer plağa geçilir.

En önemli özelliği, günlük yaşantınızı katiyen olumsuz etkilememesidir. Çıkarılabilir seri halinde şeffaf plaklardan oluşur, görünmezdir ve size özel olarak üretildiğinden tedavi sürecinde istediğiniz gibi gülebilir, bir şey içerken, yemek yerken veya diş fırçalarken plaklarınızı zahmetsizce çıkarabilir ve istediğiniz yemeği yiyebilirsiniz.

Tedavi, metal kullanılmadan ve yumuşak plaklardan oluştuğundan diş ve diş etlerinizi rahatsız edecek hiçbir şey olmaz. Her yaş grubuna rahatlıkla uygulanabilir.

Şeffaf Plak tedavisinde çapraşık dişler dışarıdan fark edilmeyen şeffaf aygıtlar aracılığıyla düzelebilmektedir. Aygıtların yüzeyi son derecede parlak olduğu için hastaların dudaklarına rahatsızlık vermemekte ve estetik görünüm bozulmadan tedavi süreci devam etmektedir.

Şeffaf Plak Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Hastalardan üç boyutlu dijital tarayıcılar veya silikon ölçü materyalleri ile ölçü alınır ve dijital ortamda diş hareketlerinin simülasyonu ve ayarlamaları hekim kontrolünde tasarlanarak, onay sonrası plaklar hazırlanır. Dişlerin düzelmiş hali tedavinin başlangıcında, sanal ortamda görsel olarak hastaları bilgilendirmek amacıyla sunulur. Şeffaf Plak tedavisi Ortodonti uzmanları tarafından yapılmalıdır. Her bir şeffaf plak hekimin belirleyeceği süreye göre 1 hafta veya 10 gün takılarak bir sonraki plağa geçilmelidir. Bu durum şeffaf plağın renklenmesini önlemekte ve hijyenik bir ağız ortamı sunmaktadır.

Şeffaf Plak Tedavisinin Avantajları Nedir?

Şeffaf plak tedavisinin en büyük avantajının kişinin kendisinin çıkarıp takabildiği apareyler, şeffaf olmalarından ötürü sık tercih edilen estetik bir tedavi yöntemidir. Şeffaf apareylerin çıkarılıp takılabilmesi kişinin kontrolünde olduğundan kullanım sürelerine çok dikkat edilmelidir. Şeffaf Plak tedavisinin sağladığı bir diğer avantaj ise hastaların dilediği yiyecekleri tüketebilmesidir. Klasik yöntem olan tel tedavisinde hastalar arzu ettikleri bazı yiyecekleri tüketememekte, bazı yiyecekleri de zorlukla yiyebilmektedir. Şeffaf plaklar; takılıp çıkarılabilir oldukları için yemek esnasında sorun yaşanmaz ve yemek sonrası dişlerin temizlenmesi açısından daha kolaydır.

Rutin ortodontik tedaviler sırasında yasaklı sert yiyecekler şeffaf plak tedavisi sürecinde rahatlıkla tüketilebilmektedir. Rahat, gözle görünmeyen bir tedavi imkânı verir. Ağızda bulunduğu süreçte konuşma ve telaffuzda sorun yaşanması nadirdir. Rutin ortodontik tedaviden farklı olarak 8 haftada 1 hastaların görülmesi uygundur daha az sayıda ve daha kısa süren ara kontroller gerektirir.

Şeffaf Plak Tedavisi Kimlere Uygulanabilir?

Şeffaf aparey tedavi yöntemi herkes için uygun olmayabilir. Şeffaf apareyler ile diş çapraşıklığı tedavisi için uygun olup olmadığınızı öğrenmek için ortodonti uzmanı tarafından muayene olmalısınız.

Invisalign ile Diş Teli Arasında Ne Gibi Fark Var?

Diş telleri, estetik olarak görünümü olumsuz etkiler. Ancak invisalign uygulama ile bu görüntü oluşmaz.

Dişte metal olmadığı için yara, kaşınma, alerji gibi sorunlar yaşanmaz.

Diş teli tedavisine göre daha basit ve ağrısız bir yöntemdir.

Diş teli, konuşmada zorluk yaşayabilir, bazı kelimeleri telaffuzu zorlaştırabilir. Fakat invisalign uygulamada bu durumlar yaşanmaz.

Temizlik açısından diş teli oldukça uğraştırıcıdır. Aralıkları, boşlukları, diş arkasını iyice temizlemek gerekir. Tel olduğu için, bu işlem hayli zaman alır. Ancak invisalign, takıp çıkarması oldukça kolay bir malzemedir. Hatta yemek yerken çıkarıp sonra tekrar takabilirsiniz.

Özel günlerinizde, diş teli ile görünmek oldukça rahatsız edici olabilir. Çıkarıp geri takmak gibi bir durumda olmadığından bu görünümü saklayamazsınız. Ancak invisalign, bu sorunu ortadan kaldırıyor.

Herkesin Invisalign Yaptırması Mümkün Müdür?

Invisalign hem erişkinlere hem de genç ve çocuklara uygulanabilen bir tedavidir. Invisalign tedavisine uygunluğunuz, sadece doktorunuzun muayenesinden sonra kesinleşir.

Randevu Alın...

Ağız ve diş sağlığı sorunlarınız için aşağıdaki iletişim bilgilerimizden bize ulaşarak uzman hekimlerimizden randevu alabilirsiniz.

0212 669 96 07
0538 811 80 91

Diş Filminiz veya Fotoğrafınız Bize Yeter!

Diş filminizi veya fotoğrafınızı info@dentbahcesehir.com üzerinden bize gönderin, hekimlerimiz inceleyip size dönsün!

1. Gönderin

Diş filminizi veya fotoğrafınızı info@dentbahcesehir.com üzerinden bize gönderin.

2. Kontrol Edelim

Uzman hekimleriniz gönderdiğiniz fotoğrafın veya filmin durumunu inceler, analiz eder.

3. Sizi Arayalım

Uzman hekimlerimizin inceleme ve değerlendirmelerini sizinle paylaşalım.

4. Tedavi Edelim

Yeni nesil teknolojilerle donatılmış polikliniğimizde tedavi sürecini başlatalım.

Sadece 1 Saat!

Yalnızca 1 Saatte lazerli Beyazlatma Tedavisi ile Bembeyaz Dişler

Tatmin edici bir beyazlatma elde etmek için bize ulaşın, yeni nesil teknolojilerle donattığımız polikliniğimizde size benzersiz hizmetler sunalım.
DENT BAHÇEŞEHİR

Gülüşünüzü Yeniden Tasarlıyoruz!