Birçok kişi eksik dişlerle yaşamını idare etmeye çalışsa da gerçek şu ki; eksik dişler birçok olumsuzluğu beraberinde getiriyor. Peki bu durumda ne yapılmalı?

Eksik dişler estetik, fonksiyon kaybı ve çeşitli deformasyonlara neden olarak yaşantınızda bir çok zorluğu beraberinde getiriyor. Eksik dişlerin yerine diş kaybı sonrası en kısa sürede diş yapılması gerektiğini ve eksik dişin yerine uygulanabilecek en sağlıklı tedavi alternatifinin implant olduğu söyleyen Dr. Bahar şöyle devam ediyor. Ağızda bir diş eksildiğinde diğer bütün dişler de buna bağlı olarak yer değiştirir. Eksik dişin karşılığındaki diş ile önündeki ve arkasındaki dişler bu boşluğa doğru hareket ederek çarpıklığa neden olur.

Bu durum ayrıca dişlerde aralanmalara yol açar, alt üst dişlerin kapanış düzeni kaybedildiği için buralarda daha fazla yiyecek artığı birikimi olur. Bu da diş çürüklerinin artmasına, diş eti hastalıklarının oluşmasına neden olur.

Çoğu hastanın atlattığı ve fark edemediği eksik dişlerin çene ekleminde çeşitli sorunlara yol açtığıdır. Eksik dişler nedeniyle alışılmış çiğneme düzeni de değişir. Sağlıklı bir çiğneme çift taraflı olurken tek taraflı çiğneme ile çene eklemlerinde ağrı, ses, kilitlenmeler oluşabilir. Çene eklemindeki sorunlar tedavisi ve geri dönüşü çok daha zor olan tedavileri gerektirir.

Dişlerin çiğnemenin yanında konuşmaya da yardımcı olur, ağızda özellikle ön dişler eksik olduğunda konuşma bozulur, bazı seslerin telaffuz edilemez. Eksik diş görüntüsü kişinin öncelikle gülüşünü bozarak kişinin özgüveninin azalmasına, sosyal ilişkilerinde zorluklara neden olur. Ayrıca dudak ve yanakların çökmesine ve kırışmasına neden olarak yüzde daha yaşlı ve zayıf bir görüntü oluşturur.

Bu nedenle diş eksikliğinin hastalarda estetik ve psikolojik problemlere de yol açar. Eksik diş nedeniyle yeterinde çiğnenmeyen ve öğütülemeyen besinler, bütün olarak yutulduğunda hazımsızlık, şişkinlik ayrıca gastrit ve ülser gibi mide problemlerine yol açabilir. İyi çiğnenmeden yutulan yiyecekler ayrıca kilo alımına sebep olabilir. O yüzden dişlerin eksik olmaması, ağızdaki diş dengesinin bozulmaması gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir