Günümüz toplumunda bireylerin estetik gereksinimleri gittikçe artmaktadır. İnsanlar ilk tanışmları sırasında ilk otuz saniye içinde karşısındaki kişinin önce göz bebeklerine sonrasında dişlerine ve ağız bölgesine odaklanmaktadır. Bu nedenle ilk izlenimde güzel bakımlı dişlerin etkisi yadsınamaz.

Kahkaha terapileriyle stresten uzaklaşıp hayata pozitif bakmaya çalıştığımız günümüzde, dişlerinin görüntüsü nedeniyle gülümsemekten kaçan ve mutsuz görünen birçok insan olduğunu bize başvuran hastalardan biliyoruz.

Estetik diş hekimliğinde yeni trend dişeti estetiği planlamak ve kişiye özel gülüş dizayn etmektir. Estetik diş uygulamaları dişlere ve dişetlerine ilişkin farklı birçok uygulamaların başında yaprak porselen, zirkonyum kuronlar gelirken, dişetine yönelik uygulamaların başında ise “Gummy Smile” olarak tanımlanan dişetlerinin fazlaca göründüğü durumlara yönelik uygulamalar, dişlerin boyunu kısıtlayan, görünürlüğünü azaltan fazla dişetlerinin kaldırıldığı kron boyu uzatmalar, koyu renkte dişetlerinin renginin düzeltilmesi gibi yumuşak dokuya yapılan uygulamalar gelmektedir.

Gülüş Tasarımı Nedir?

Yanlış ya da bozuk olanı düzeltip gülüşü en mükemmel hale getirmek, kişinin yüzünde altın oranı yakalamaktır. Gülüş tasarımı bazen tek bir estetik diş tedavisi işlemiyle bazen de çoklu tedavi planıyla yapılıyor. Plan yapılırken bireyin özel isteklerinin yanında karakteristik özellikleri, çene yüz ilişkileri dikkate alınıyor. Her birey birbirinden farklı bir görünüme sahip bu yüzden özellikle ön dişlerin restorasyonları planlanırken kişinin özel isteklerinin yanı sıra konuşma biçimi ve yüz oranları dikkate alınarak planlama yapılıyor.

Kişiye özel gülüş tasarımı yaparken hangi özellikleri değerlendiriyorsunuz?

Yüz hataları, yaş, cinsiyet, dişlerin sıralanışı ve renkleri, dudak, çene ve burun şekli, gülüş geometrisi ve diş etlerini değerlendiriyoruz. Hastaların atladığı önemli bir detay var. Diş estetiği deyince sadece ön dişlerin akla gelmesi. Oysaki üzerinde ısrarla durduğumuz bir konu da, dişlerimizin çiğneme, konuşma, beslenme gibi fonksiyonlarının dışında en önemli görevi de dudak yanak ve dokuları desteklemektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir